Навчальну роботу кафедра вела на всіх факультетах університету по наступних дисциплінах: "Теорія механізмів і машин", "Деталі машин і підйомно-транспортне устаткування", "Гідравліка", "Механіка" і "Прикладна механіка".
Останніми роками в університеті відкриті нові спеціальності немеханічного профілю, які кафедра не обслуговує. Тому зараз, в основному, кафедра веде учбовий процес на автомобільному і механічному факультетах, а також на відповідних спеціальностях факультету заочного навчання з дисциплін: "Теорія механізмів і машин", "Деталі машин" і "Прикладна механіка". В невеликому об'ємі також викладається "Технічна механіка" для окремих спеціальностей факультету транспортних систем.
Зараз на кафедрі використовується багато методичних вказівок, складених за останні роки. Серед них слід зазначити наступні:
Можна сказати, що учбовий процес на кафедрі забезпечений, в основними, власними літературними розробками. Це особливо важливо тому, що за останні 10 років бібліотека університету майже не поповнюється технічною літературою.
Для проведення навчальної і наукової робіт силами кафедри створено два комп'ютерні класи курсового проектування (ауд. 236 і 238), які укомплектовані сучасними комп'ютерами, сканерами, принтерами, плотером формату А1, копіювальними апаратами і т.п. Всі комп'ютери підключені до локальної комп'ютерної мережі (домен DM) і до світової мережі Internet. А головне, вся ця техніка призначена в першу чергу для студентів.
Зараз в комп'ютерних класах кафедри всі охочі студенти (але як правило це студенти, які вчаться на "добре" і "відмінно"), з використанням середовищ AutoCAD, MathCAD, Word, Excel і ін., виконують курсові і дипломні проекти, розрахунково-графічні роботи, ін. В середньому за рік через комп'ютерні класи кафедри проходять більш ніж 100 студентів II-V курсів.
За час роботи комп'ютерних класів накопичена велика архівна база студентських курсових проектів по ТММ і деталям машин, прикладної механіки і т.п. Найближчим часом планується видати альбоми зразків курсових проектів, який дозволить значно поліпшити проектну студентську продукцію, скоротити рутинні операції під час проектування і підвищити рівень конструкторської підготовки молодих фахівців.
Окрім комп'ютерних класів кафедра пишається лабораторією деталей машин, яка оснащена сучасним комплексом лабораторних машин, приладів і установок, блоком БПС, аналогово-цифровым перетворювачем, персональним комп'ютером.
Загалом можна сказати, що кафедра деталей машин і ТММ одна з самих оснащених в усіх відношеннях в університеті.
Слід також відзначити, що за останні чотири роки на олімпіадах України по ТММ студенти університету займають призові місця.