Автомобільний факультет разом з університетом святкує свій ювілей – нам у 2020 році виконується 90 років.
У різні часи факультет очолювали видатні науковці, талановиті педагоги, знавці автомобільної справи: Давид Зіновійович Райський (1930–1931 рр., 1939-1941 рр), Н.П. Денисенко (1931–1933 рр.), Анатолій Павлович Хмельницький (1933–1936 рр.), Олександр Якович Штрахман (1936–1937 рр.), А.А. Шмитьков (1937-1939), Павло Олександрович Орехов (1946-1947), Євген Іванович Мілославський (1947-1950), Борис Володимирович Решетніков (1950–1957 рр.), Михайло Іванович Подщеколдін (1957–1962 рр.), Микола Якович Говорущенко (1962–1965 рр.), Валентин Георгійович Терлецький (1965–1976 рр.), Тимченко Ігор Іванович (1976-1985), Анатолій Миколайович Туренко (1976–1981 рр.), Валентин Миколайович Алексеєнко (1981–1986 рр.), Леонід Петрович Гречко (1986–1988 рр.), Володимир Петрович Волков (1988–2005 рр.), Микола Миколайович Альокса (2005–2013 рр.).
З 2013 року факультет очолює доцент Олексій Вікторович Сараєв, його заступниками з навчально-методичної роботи є доцент Поваляєв Сергій Іванович, а з виховної роботи старший викладач Безрідний Володимир Володимирович. В деканаті факультету працюють досвідчений диспетчер Ірина Іванівна Махиня та молодий спеціаліст, випускниця університету, секретар Ліля Сергіївна Павлова. Добру згадку про себе залишили викладачі, які в різні часи працювали заступниками декана: доцент Ігор Арнольдович Мармут, доцент Юрій Володимирович Тарасов, доцент Олександр Андрійович Бобошко, доцент Юрій Борисович Берестовський, старший викладач Євген Васильович Волянський, а також диспетчери деканату Галина Василівна Пінченко, Кучма Людмила Миколаївна та секретар Ганна Віталіївна Гадяцька.
У післявоєнні роки автомобільний факультет на деякий час було перейменовано на механічний факультет у зв’язку з появою на факультеті крім основної спеціальності «Автомобілі» двох нових спеціальностей «Дорожні машини та обладнання» та «Будівельні машини та обладнання». З 1952 р і до теперішнього часу назва автомобільного факультету є незмінною, яка повністю відповідає назві та професійної спрямованості Харківського автомобільно-дорожнього університету.
За своє існування автомобільний факультет дав життя і іншим факультетам. Так, у 1966 році на базі автомобільного факультету був створений інженерно-економічний факультет (зараз це факультет управління та бізнесу), а у 2005 році факультет мехатроніки транспортних засобів.
Сьогодні на автомобільному факультеті навчається близько 1000 студентів і працює 100 викладачів, з яких 85% мають науковий ступінь та звання, з них 25 докторів наук. Сім професорів в різні роки стали лауреатами Державної премії України в галузі науки і техніки – це професори Анатолій Миколайович Туренко (ректор університету), Віктор Олександрович Богомолов (проректор університету з науково-методичної роботи), Валерій Іванович Клименко, Леонід Олександрович Рижих, Михайло Абович Подригало, Федір Іванович Абрамчук та Ігор Іванович Тимченко.
Підготовка студентів на факультеті здійснюється за двома напрямами – «Автомобільний транспорт» та «Машинобудування» і за трьома спеціальностями «Автомобілі та автомобільне господарство», «Колісні та гусеничні транспортні засоби» і «Двигуни внутрішнього згоряння». З першого курсу студенти починають набувати спеціальних знань за фахом з конструкції, експлуатації, сервісу та ремонту автомобільного транспорту. Заняття проходять на обладнанні фірм Bosch, Sun, Modis, Naga та з використанням програмного забезпечення AutoCAD, Inventor, SolidWorks, Ansys, Adams, T-Flex, AVL. Всього за час існування факультету підготовлено понад 10 тис. фахівців – це інженери, спеціалісти, бакалаври, магістри.
Всі студенти факультету отримують додаткову робочу професію водія, проходячи навчання на сучасній автомобільній техніці Skoda, Renault, Daewoo. Для студентів автомобільного факультету регулярно організовуються тематичні екскурсії на провідні підприємства з виробництва та продажу автомобілів як в Україні, так і за кордоном. Переддипломна практика студентів автомобільного факультету здійснюється на автомобільних підприємствах та дилерських центрах Audi, BMW, Chery, Chevrolet, Citroen, Daewoo, Ford, Honda, HYUNDAI, KIA, MAN, Mazda, Mercedes-Benz, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Porsche, Renault, Seat, Skoda, Subaru, Suzuki, Toyota, Volkswagen та інших, а також у підрозділах автотехнічних досліджень Міністерства внутрішніх справ та Міністерства юстиції України. Випускники автомобільного факультету після закінчення університету працевлаштовуються на підприємствах і в підрозділах, де проходили практику, на таких посадах: менеджер з продажу автомобілів та запчастин, керівник та адміністратор сервісу, інженер з гарантії, конструктор, експерт-автотехнік, інспектор ДАІ, аварійний комісар та ін.
Основа якісної підготовки студентів-автомобілістів криється в науково-методичній та науково-технічній міцності восьми кафедр автомобільного факультету:
Також до складу кафедри автомобілів входять студентське проектно-конструкторське бюро та славетна лабораторія швидкісних автомобілів, на базі яких студентами факультету створена ціла низка всесвітньо відомих рекордно-швидкісних автомобілів під маркою «ХАДІ». На цих автомобілях рекордів швидкості досягли заслужений майстер спорту Володимир Костянтинович Нікітін, майстри спорту Юрій Стебченко, Володимир Гавриленко, Георгій Біліс, Михайло Кузенков, Михайло Гриненко та Петро Бородай. В останні роки титул чемпіона України з автомобільних перегонів завоювали майстри спорту Олексій Яцюк та Олексій Кобзєв. Новим проектом студентського конструкторського бюро та лабораторії швидкісних автомобілів є екоавтомобіль ХАДІ-34, який на 1 літрі пального проїхав 575 км на перегонах «Shell Eco-marathon 2010» Лаузіц ринг у Німеччині. Це досягнення було занесене до Книги рекордів України.
Автомобільний факультет вітає всіх викладачів, студентів і випускників університету з ювілеєм, бажає міцного здоров’я та нових творчих успіхів і наукових досягнень.